Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich

Z Kostomłotów do Karpacza na „zieloną szkołę”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kostomłotach  w dniach 18-22 czerwca bieżącego roku udali się na „zieloną szkołę” w Karkonosze. W podróż wybrało się 46 uczniów wraz z opiekunami: Martą Gdelą, Justyną Pajdak, Marzeną Saługą oraz organizatorem i kierownikiem wyprawy – Moniką Pękowską.

Pierwszego dnia dzieci zwiedziły westernowe miasteczko w Ścięgnach koło Karpacza, gdzie wszystkich urzekła atmosfera Dzikiego Zachodu. Czekało tam wiele atrakcji, między innymi: jazda konna, przejazd kolejką, rzut włócznią, rzut nożem czy pal męczarni. Punktem kulminacyjnym był pokaz napadu na bank. Pełen emocji dzień uczestnicy zakończyli wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

Celem kolejnego dnia był najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka – Królowa Karkonoszy i symbol Karpacza. W czasie 20 minutowego przejazdu wyciągiem krzesełkowym na Kopę, dzieci podziwiały piękno górskiego krajobrazu w Karkonoskim Parku Narodowym. Następnie, nie bez trudu, stromym podejściem wszystkim udało się wdrapać na szczyt, z charakterystycznym schroniskiem przypominającym latające talerze i z obserwatorium meteorologicznym. Wysiłek został nagrodzony rozpościerającą  się dookoła panoramą gór, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Karkonoszach – Samotnię – schronisko malowniczo położone w Kotle Małego Stawu. W czasie trudów wędrowania na znużonego turystę czekały również schroniska: Dom Śląski czy Strzecha Akademicka, gdzie można było pokrzepić się gorącą herbatą czy ciepłym posiłkiem. Szlak kończył się w Karpaczu Górnym, gdzie uczestnicy „zielonej szkoły” zwiedzili  Kościółek Wang – perłę dwunastowiecznej, drewnianej architektury skandynawskiej.

Kolejnego dnia, dzieci miały okazję zregenerować siły, relaksując się w Aquaparku w pięciogwiazdkowym hotelu Gołębiewski. Następnie cała grupa udała się na wycieczkę do Skalnego Miasta w Czechach. Uczniowie podziwiali tam niezwykłe formy skalne, wodospady i cieszyli się urokami przejażdżki po Adrszpaskim jeziorku.

W czasie pobytu na „zielonej szkole”  dzieci zwiedziły także zamek rycerski w Chojniku oraz wodospad Szklarka. W Leśnej Hucie obserwowały ręczny wyrób szkła, gdzie z gorącej, płynnej masy wyłaniały się figurki zwierząt, kwiatów czy innych bajecznie kolorowych przedmiotów. Przypływ adrenaliny wywołały emocję towarzyszące zjazdowi alpejskim torem bobslejowym „Alpine – Coaster”. W Parku Miniatur zabytków Dolnego Śląska w Kowarach można było kolejny raz zobaczyć najpiękniejsze zabytki regionu w skali 1: 25.

Poza atrakcjami związanymi z wędrowaniem i zwiedzaniem, dzieci chętnie brały udział w konkursach: plastycznym i literackim. Powstały rysunki, wiersze, opowiadania i piosenki. Autorzy najciekawszych prac otrzymali nagrody i upominki. Wyrabianiu nawyków zdrowotno-higienicznych sprzyjał konkurs czystości, w którym udział był obowiązkowy. Na zakończenie, każdy uczestnik „zielonej szkoły” otrzymał dyplom oraz drobną pamiątkę z Karpacza.

Pomimo zachwytu nad pięknem krajobrazu Karkonoszy i niezwykłego klimatu Karpacza, nauczyciele z Kostomłotów nie zapomnieli o promocji ukochanego regionu świętokrzyskiego i okolic gminy Miedziana Góra. Gospodarzom Ośrodka Wypoczynkowego „Morion” w Karpaczu oraz w biurze turystycznym  zostawili książki, płyty, ulotki i inne gadżety dotyczące Kostomłotów, Miedzianej Góry i całego regionu. Była to forma podziękowania za życzliwość, uśmiech, wyśmienite, domowe posiłki i rodzinną atmosferę.

 Program „zielonej szkoły” miał na celu uwrażliwianie dzieci na piękno, różnorodność i bogactwo krajobrazu górskiego, wyrabianie nawyków czynnego wypoczynku w zdrowym klimacie górskim, propagowanie zdrowego i proekologicznego stylu życia oraz właściwych postaw w kontaktach z ludźmi i w obcowaniu z przyrodą, nabywanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów, radzenia sobie z własnymi emocjami oraz kontrolowania własnych zachowań, pokonywania własnych słabości oraz kształtowanie kultury współżycia i współdziałania w grupie.

Program „zielonej szkoły” nie należał do łatwych, dlatego wszyscy uczestnicy w pełni zasłużyli na zaszczytne miano „Wytrwałego Piechura Karkonoszy”.

 

Monika Pękowska