Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

„Dla Polaków dzień 11 listopada 1918 roku był dniem triumfu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa. W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości.”

     

      Takie słowa między innymi zabrzmiały na akademii poświęconej temu szczególnemu jubileuszowi. W programie artystycznym uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kostomłotach Drugich przywołali najważniejsze wydarzenia tamtych czasów. Babcia i dziadek opowiedzieli wnuczce i jej koledze, jak trudna była droga Polski do niepodległości. Nie zabrakło wzruszających wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Na scenie pojawili się bohaterowie tamtych dni – Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski.  Pouczającą  lekcję historii uwieńczyła recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, w którym zawarta jest cenna dla każdego z nas refleksja, iż „miłość ziemi ojczystej” nadaje ludzkiemu życiu wartość, bez niej można ledwie egzystować.

Zapamiętajmy więc słowa wiersza:

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.

                Obchody Święta Niepodległości zostały uświetnione uroczystym wciągnięciem flagi państwowej i złożeniem kwiatów na maszt znajdujący się przed budynkiem Zespołu Szkół w Kostomłotach Drugich. Maszt i flaga ufundowane zostały przez mieszkańca naszej gminy - p. Tadeusza Jarząba.